Stavoren – 26 zwanemerken

Zwanemerken van Stavoren


Uit: Bolswarder Courant 12-12-2024.
‘Vergaderen over het gebruik van de Staverse Meren in 1619’

Zwanendrift
In de meren mogen zwanen worden gefokt en gehouden, niet alleen de zwanen die eigendom zijn van alle ingezetenen, er mag ook op de wilde zwanen zonder merk gejaagd worden.
Otto geloof dat niet. Daarop wordt de stelling aangepast en mogen de ingezetenen geen vreemde en ongemerkte zwanen vangen, maar ook niet verjagen. De eigen zwanen mogen het hele meer gebruiken, dus niet alleen in hun eigen ‘kwarier’. Allen geloven dit, maar Otto voegt hieraan toe dat ‘wij van Staveren’ dan onze zwanen vooral in de Noordermeer zullen houden.

(Opm: wat we hierbij niet moeten vergeten te melden is dat zwanen niet alleen voor de sier, maar ook voor consumptie gehouden werden. Tot eind maart 2025 is overigens in het museum ‘De Tiid’ te Bolsward een tentoonstelling over zwanenmerken en zwanenhalsbanden te zien)

Het is niet toegestaan dat de inwoners van een dorp individueel of gezamenlijk als dorp zich een eigen plaats in de meren toe-eigenen.
Lammer en Otto geloven dit niet. Otto zegt erbij dat elke plaats al zijn eigen begrensde grondgebied heeft.
etc.

Omgeving Stavoren op de Schotanusatlas, 1664. Hierop zijn duidelijk de twee drooggemaakte meren te zien. 


Uit: 18e eeuwse kopie van swaneboek ca. 1528

‘Staveren Zwaene mercken’

  1. Galtze Andries
  2. Galtze Andries
  3. Jan Pouwels
  4. Jan Pouwels
  5. Lolle Hanckezn.
  6. Sipke Siboltzn.
  7. Jourdt Wybezn.
  8. Jelmer Fockezn.
  9. Siurdt Taedezn.
  10. Haye Mertens
  11. Douwe Hayezn.
  12. Wytze Gabis
  13. Staverse Tyecke
  14. Wybren Olferts
  15. Claas Olfertszn.
  16. Agge Sybrand
  17. Here Martens
  18. Gerrit Hendrik
  19. Poppe Doedezn.
  20. Poppe Doedezn.
  21. Poppe Doedezn.
  22. Poppe Doedezn.
  23. Poppe Doedezn.
  24. Poppe Doedezn.
  25. Poppe Doedezn.
  26. Poppe Doedezn.

Achttien zwanenmerken van Stavoren.
(18e eeuwse kopie van swaneboek ca. 1528)

Acht zwanenmerken van Stavoren.
(18e eeuwse kopie van swaneboek ca. 1528)

Kenmerken

OmschrijvingStavoren – 26 zwanemerken
Plaatsnaam / dorpStavoren
Nummer212
LandNederland
ProvincieFriesland
GebiedDe Steden
GrietenijStavoren
TypeZwanendrift
Zwanenhalsband-
Dateringca. 1528
Afbeeldingen