Mogelijk is er eeuwenlang zwanenvlees geëxporteerd, met name naar Engeland.
Er is tot nu weinig bewijs hiervoor gevonden in de archieven.

Een mooie bron is het boek ‘Historia Animalium‘ van Conrad Gesner (1516-1565).
Het werd uitgegeven tussen 1551-1558 te Zurich.

Met dank aan Lia ten Brink.


Blz 361 vanaf regel 50

Zwanen worden bij ons niet erg geprezen, misschien omdat ze te mager of nauwelijks bij ons komen, ze worden namelijk zeer zelden gevangen. Bij Athenaeum worden ze echter wel aan de tafel van de geleerden geserveerd. Ze komen bij de pannen op ongeveer dezelfde manier als ganzen, Platina.

***

Zij moeten worden gekookt, Idem. Sigifiriundiis Baron in het boek over Moskovische zaken, Zwanen worden (zegt hij) in het paleis van de vorst als eerste gerecht aan de gasten aangeboden, wanneer zij vlees eten, samen met een saus, dat wil zeggen azijn, zout en peper bereid.

***

In Friesland worden zwanen vetgemest en als ik het goed heb, worden ze naar verschillende regio’s vervoerd.

Ik hoor dat zwanen in Friesland worden vetgemest en gezouten, zodat ze naar verschillende streken kunnen worden vervoerd.